HELICO BLOG

Diller Hakkında

İspanyolca ve Katalanca: Farklılıklar

Düşünülenin aksine İspanya’da toplumun genel olarak konuştuğu tek bir dil (dominant dil) yoktur. İspanya nüfusunun %98,8'den fazlası İspanyolca konuşurken diğer resmi olmayan ancak bölgelerde konuşulan diller ise Baskça, Katalanca ve Galiçyacadır. Katalanca, İspanya’da İspanyolcadan sonra en çok konuşulan dildir.

İspanyolca ve Katalanca Hakkında Önemli Bilgiler

Bugün 20 ülkede 430 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan İspanyolca, Mandarinden sonra dünyada en çok konuşulan dildir. İspanyolca; Meksika, Arjantin, Şili ve Orta ve Güney Amerika'nın çoğunluğunun resmi dili olmakla beraber Amerika Birleşik Devletleri'nde 45 milyondan fazla insanın ana dilidir.

Hint-Avrupa dillerinin Romen koluna bağlı olan Katalanca, Andorra ülkesinin tek resmi dilidir. Ayrıca Valensiya ve Mallorca dahil olmak üzere Balear Adaları ve İbiza adasında da konuşulur ve adını İspanya'daki Katalonya olarak adlandırılan bölgeden alır. İspanya'da ana dili Katalanca olan 4 milyondan fazla kişi vardır, dünya geneline bakıldığında ise ana dili Katalanca olan kişi sayısı 10 milyona ulaşır.

Katalanca ile İspanyolca Benzer Diller Midir?

Hem Katalan dili hem de İspanyolca, Latince kökenli Batı Roman dillerindendir. Katalanca ve İspanyolca dillerindeki sözcükler, %85 oranında benzerlik gösterirken Katalanca aynı zamanda Fransızca ve İtalyanca ile benzer sözcüklere sahiptir.

Katalanca ile İspanyolca Arasındaki Farklar Nelerdir?

Katalanca İspanyolca farkı oldukça bariz olmakla beraber iki dili incelediğimizde telaffuz, dil bilgisi ve sözcüklerin anlamları yönünden ayrıldıklarını görebiliriz. Örneğin Katalancada basit geçmiş zamanın kullanımı İspanyolcadakinden farklıdır. Diğer bir örnek ise Katalancada, bir ismin önünde belirli artikeller kullanılırken İspanyolcada bu şekilde bir kullanım olmamasıdır. Katalan dili ve İspanyolca arasındaki diğer farklılıkları şu şekilde sıralamak mümkündür:

1. Telaffuz Farklılıkları

İspanyolcada beş sesli harf ve temelde beş telaffuz vardır. Bu telaffuz şekilleri değişiklik göstermez. Katalancada ise “a”, “o” ve “e” vurgulu veya vurgusuz olarak telaffuz edilir. Ayrıca, Katalancada é (kapalı e), è (açık e), ó (kapalı o), ò (açık o) ve ú (her zaman kapalı) gibi İspanyolcada olmayan sesli harfler de kullanılır.

 • “X”

Katalancada “x”, İngilizcedeki a /sh/ sesi gibi telaffuz edilir.

Katalanca: xocolata /shoocoolatə/

İspanyolca: chocolate /chokolate/

Türkçe: çikolata

 • “Ñ”

İspanyolcada “ñ” harfi kullanırken Katalancada bu harf kullanılmaz. Bu sesi karşılamak için "ny" kullanılır.

Katalanca: Catalunya

İspanyolca: Cataluña

Türkçe: Katalonya

 • “Ҫ”

“Ç harfi” İspanyolcada kullanılmaz. Katalancada ise “ç” sesi “s” harfi gibi telaffuz edilir.

Katalanca: dolç /dols/

İspanyolca: dulce /dulse/

Türkçe: tatlı

 • “G”

Katalancada “G” harfi için /g/, /viʒun/ ve /ʒ/ gibi farklı sesler mevcuttur.

Katalanca: gerro /ʒeroo/

İspanyolca: jarrón /xaron/

Türkçe: vazo

2. Dil Bilgisel Farklılıklar

Katalan dili ve İspanyolca arasında geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanlarda dil bilgisel farklılıklar vardır:

Katalanca: Hola! Bon dia! Com estas?

İspanyolca: ¡Hola! ¡Buenos días! ¿Cómo estás?

Türkçe: Merhaba! Günaydın! Nasılsınız?

İspanyolcada geçmiş zaman yapısı kullanırken Katalancada perifrastik fiil yapıları (olmak yardımcı fiiliyle kurulan birleşik yapılar) tercih edilir.

Katalanca: Ahir vaig cuinar un pastís de pomes i mores.

İspanyolca: Ayer cociné un pastel de manzana y moras.

Türkçe: Dün elmalı ve böğürtlenli kek yaptım.

3. Sözcük Farklılıkları

İspanya'nın Valensiya, Barselona ve İbiza bölgelerinde tabelalar genellikle Katalanca dilindedir.

Katalanca: No hi ha sortida.

İspanyolca: No hay salida.

Türkçe: Çıkış yasak.

İspanyolca ve Katalanca Konuşan Kişiler Birbirini Anlayabilir Mi?

Katalanca ve İspanyolca, İspanya'da konuşulan diller olduğundan bazı kişiler Katalanca ve İspanyolcanın karşılıklı olarak anlaşılır olduğunu düşünebilir ancak Katalan dili bilmeyen bir kişi, dili anlamakta veya bu dilde sunulan bir hizmeti anlamakta zorluk çekecektir.

Katalanca Bilen Bir Tercüman İspanyolca Simultane Tercüme Hizmeti Sunabilir Mi?

Katalan dili; dil bilgisi, imla ve telaffuz söz konusu olduğunda İspanyolcadan farklı bir dildir. Çünkü Katalanca ve İspanyolca arasındaki fark, önemli kültürel ve politik gelişmelere dayanır. Eğer bu dillerde simultane tercüme gibi profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız işi uzman kişilere bırakmalısınız.

Katalanca ve İspanyolca Dillerinde Genellikle Hangi Alanlarda Hangi Hizmetler Sunulur?

Katalanca ve İspanyolca dillerinde genellikle şu hizmetler sunulur:

 • TEP (çeviri, redaksiyon ve editleme),

 • Premium MTPE hizmeti,

 • Deşifre,

 • Seslendirme,

 • Yerinde simultane tercüme hizmeti,

 • Uzaktan simultane tercüme,

 • Yerinde ardıl tercüme,

 • Uzaktan ardıl tercüme hizmeti.

Katalanca ve İspanyolca dillerinde en çok sunulan hizmetlerden birisi de simultane çeviri hizmetidir. HeliCo Tercüme genellikle İngilizce-İspanyolca, İspanyolca-İngilizce, Türkçe-İspanyolca, İspanyolca-Türkçe simultane çeviri hizmeti sunar. Bu hizmet en çok teknik, e-ticaret, pazarlama, hukuk, medikal, farmasötik, güvenlik ve emniyet (safety and security) alanları için tercih edilir.

İspanyolca ve Katalanca Dillerinde Hizmet Sunarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İspanyolca ve Katalanca dillerinde hizmet sunulurken öncelikle hedef kitlenin kimlerden oluştuğu göz önüne alınır. Yazılı hizmetlerde ülkelerin hedeflenen bölgeleri, o metinlerin ne amaçla çevrilmesi gerektiği üzerinde durulur. Sözlü olarak sunulan hizmetlerde ise etkinlik katılımcılarının hangi ülkelerin hangi bölgelerinden geleceği öğrenilir. Müşteriyle yakın iletişim bu noktada oldukça önemlidir. Ana hedef kitle içinde bir ülkede farklı lehçelerin konuşulduğu bölgelerden farklı hedef kitleler yer alıyorsa her zaman herkesin anlayabileceği lehçe tercih edilmeli, özel bir lehçeye yönelinmemelidir. Daha spesifik bir hedef kitle mevcut ise özellikle o hedef kitlenin lehçesini konuşan çevirmen ve tercümanlarla birlikte hizmet sağlanmalıdır.

2015 yılından beri bu dillerde hizmet veren HeliCo Tercüme ile iletişime geçerek sizler de İspanyolca ve Katalanca çeviri hizmeti hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yazan: Gamze Korkmaz

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2022

Hedef Okuyucu Kitlesi: Katalanca çeviri hizmetine ihtiyaç duyanlar, Katalan dili hakkında bilgi edinmek isteyenler, İspanyolca çeviri hizmetine ihtiyaç duyanlar, İspanyolca hakkında bilgi edinmek isteyenler

 • 1
 • Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ

HEMEN ARA TEKLİF AL