HELICO BLOG

Hizmetler Hakkında

Makale Yazma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Metin Yazarlığı Nedir?

İngilizce karşılığı “copywriting” olan metin yazarlığı; önceden belirlenmiş bir konu hakkında açıklayıcı, betimleyici, bilgilendirici, ilgi çekici ve ikna edici bir yazıyı kaleme almayı kapsayan hizmete denir. Genellikle ticaret, reklamcılık ve pazarlama alanlarında metin oluşturmak için bu hizmete ihtiyaç duyulur.

Makale yazma hizmeti bilimsel makale yazımı, tıbbi makale yazımı, akademik makale yazımı, blog içeriği yazma gibi çok çeşitli alanlarda verilebilir. İnternetin günümüzdeki öneminin farkında olan şirketler tarafından internetteki görünürlüklerini artırmak için sıkça tercih edilir.

Metin Yazarı Kimdir?

İyi bir metin yazarı, İngilizce adıyla “copywriter”, olmak için ilk yapılması gereken, belirli bir konuda uzmanlaşmaktır. Diğer dil hizmetlerinde olduğu gibi bir dil uzmanının her hizmette uzman olması beklenemez, dolayısıyla profesyonel metin yazarlarının da belirli uzmanlık alanları vardır. Reklamcılık konusunda uzman olan bir metin yazarının becerileri ile blog içeriği konusunda uzman bir metin yazarının becerileri farklıdır. Profesyonel bir metin yazarı hangi konuya hâkim olduğunu bilen, yazdığı makalelerin hangi alanlara daha uygun olduğunun farkında olan kişidir.

HeliCo Tercüme olarak, ihtiyaç duyabileceğiniz her alanda profesyonel metin yazarları ve çevirmenlerimiz ile farklı dillerde metin yazarlığı hizmeti sunuyoruz. Bizimle iletişime geçerek ihtiyacınıza yönelik her alanda kaliteli metin yazarlığı hizmeti alabilirsiniz.

Metin Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Metin yazarları belirli bir ürün veya hizmet için içerik oluşturmaktan sorumludurlar. Bu içerik; broşür, reklam panosu, internet sitesi, e-posta, katalog, gazete ve çok daha farklı ortamlar için oluşturulabilir. Metin yazarlığı hizmeti veren metin yazarının içeriğin diline ve dil bilgisi kurallarına üstün düzeyde hâkim olması, konuya ilişkin verimli araştırmalar yapabilmesi, yaratıcı düşünce yapısına sahip olması ve bu yaratıcılığı içeriğe yansıtabilmesi çok önemlidir.

Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak içeriğe veya içeriklere karar verilir. Hedef kitlenin belirlenmesinin ardından içerikte bahsedilen ürün veya hizmeti hedef kitleye en doğru şekilde tanıtmak için metin oluşturulur. Markaları ve ürünleri tanıtmakta kritik rol oynayan bu içeriklerin yaratıcı ve özgün olması çok önemlidir. İçeriklerin istenilen mesajı yansıttığından ve müşterinin isteğini tamamen karşıladığından emin olduktan sonra içerik kalite kontrolden geçirilir.

Metin Yazarlığına Neden İhtiyaç Duyulur?

İnternetin tüm dünyada geleneksel pazarlama ortamlarının yerini almış olması ve özgün içerik üretimine olan sürekli talep nedeniyle metin yazarlığı büyük önem kazanmıştır. Özellikle dijital ortamda tercih edilen metin yazarlığından faydalanarak birey ve şirketler dijital varlıklarını artırabilirler. Ayrıca Arama Motoru Optimizasyonu (SEO ya da Search Engine Optimization) yöntemlerinin de metin yazarlığının bir parçası olarak kullanılması ile istenilen sonuçlara kolaylıkla erişilebilir.

Metin Yazarlığının Avantajları Nelerdir?

Metin yazarlığının avantajı, bu hizmetten faydalanan şirketlere her zaman orijinal içerik sunuluyor olmasıdır. Bilindiği üzere arama motorları, birbirini tekrar eden içerikler yerine özgün ve “organik” içeriklere ön sıralarda yer verir. Bu sayede daha fazla kişiye, daha kaliteli içeriklerle erişme imkânına sahip olan şirketler başarıya ulaşabilirler. Burada önemli olan, makale yazma hizmeti alacağınız hizmet sağlayıcısını dikkatle seçmek ve yazılacak makalenin orijinal ve yaratıcı olduğundan emin olmaktır.

Metin Yazarlığında Nelere Dikkat Edilir?

Metin yazarlığında dikkat edilecek en önemli husus, yazılan makalenin orijinal bir içeriğe sahip olmasıdır. İçeriklerin tekrardan uzak olması, dil bilgisi kurallarına uygun olması ve hedef kitleye hitap etmesi gerekir.

Metin yazarlığı hizmetinde SEO uyumlu metinler isteniyorsa SEO yöntemlerinin de göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Anahtar kelime kullanımı, metin uzunluğu ve doğru görsellerin kullanımı gibi etkenler; arama motorlarının içeriğinizi üst sıralarda göstermesinde etkilidir. Rekabetin çok yüksek olduğu bu alanda içeriklerinizi öne çıkarmak için makale yazma teknikleri ve SEO yöntemlerinin kullanılması içeriğin erişebilirliğini ve görünürlüğünü büyük ölçüde artıracaktır.

Makale Yazma Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Metin yazarlığı ve makale yazma fiyatları belirlenirken birçok farklı etken göz önüne alınır. Fiyatlar; makalenin yazılacağı dil, makale çevirisi yapılacak ise hedef dil, kelime sayısı, makalenin ne sürede tamamlanması gerektiği ve aciliyet düzeyi gibi ölçütlere göre hesaplanır.

Makale yazma ve makale çevirisi ihtiyaçlarınız için HeliCo Tercüme'nin uzman ekibini tercih edebilirsiniz. Makale yazma fiyatları hakkında detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazan: Göksun Kocagöz

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2021

Hedef Okuyucu Kitlesi: Çevirmenler, Makale Yazarları, Makale Yazma Hizmetine İhtiyaç Duyanlar

  • 1
  • Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ