HELICO BLOG

Hizmetler Hakkında

Masaüstü Yayıncılık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Masaüstü Yayıncılık Nedir?

İngilizcede “Desktop Publishing (DTP)” adıyla bilinen masaüstü yayıncılık; genellikle kitap, dergi, gazete ve broşür gibi yayınların bilgisayar destekli olarak baskı veya yayına hazır hale getirilmesidir.

Masaüstü yayıncılık hizmeti ile uygun bilgisayar yazılımları kullanılarak belgelerinizdeki metin, tablo ve resimler düzenlenir ve özenle baskıya hazır hale getirilir. Masaüstü yayıncılık, 20. yüzyılda ortaya çıkmış ve her geçen gün daha fazla talep edilir hale gelmiştir.

Masaüstü yayıncılık hizmeti; genellikle Çince, Arapça, Rusça ve Japonca gibi hem yazım şekilleri hem de alfabeleri farklı olan dillerin çevirisinde karşılaşılabilecek biçimsel sorunların önüne geçilmesinde kullanılır. Masaüstü yayıncılık çalışmaları sayesinde aslıyla birebir aynı görünen dosyalar elde edilebilir.

Masaüstü Yayıncılık Nasıl Yapılır?

Masaüstü yayıncılık hizmeti ile uygun bilgisayar yazılımları kullanılarak belgelerinizdeki metin ve resimler düzenlenir, özenle baskıya hazır hale getirilir. Belgelerinizin biçimsel düzenlemelerini gerçekleştirmek ve belgelerinizi yayına hazır hale getirmek için bir dizi çalışma yapılması gerekir. Bu çalışmalar şunlardır: sayfa ve paragraf biçimlendirmesi, resim ve grafiklerin yeniden boyutlandırılarak en uygun şekilde konumlandırılması, dizin ve listeleme yapılması, her türlü alfabetik sıralamanın oluşturulması ve belgenin istenen görünüme ve formata ulaştırması.

Masaüstü yayıncılık hizmeti verirken belgeniz hangi dildeyse o dilin tüm kurallarına uygun şekilde düzenleme yapılır. HeliCo Tercüme olarak uzman ekibimiz ile sizlere kaliteli masaüstü yayıncılık hizmeti sağlayabilecek yeterliliğe sahibiz.

Uzman çevirmenlerimiz, grafik tasarımcılarımız ve bilgisayar programcılarımızdan oluşan DTP ekibimiz ile bizlere göndereceğiniz MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, MS Publisher, Adobe FrameMaker, Adobe Acrobat, Coreldraw, QuarkXPress, Interleaf, XML, SGML, Adobe PhotoShop, Adobe InDesign CS3, Adobe InDesign CS4, Adobe InDesign CS5, Adobe InDesign, AutoCAD, SDL Trados, PagePlus formatlarındaki dosyalarınız için uygun fiyatlı DTP hizmeti sağlayabiliriz.

Masaüstü Yayıncılık Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde her alanda olduğu gibi masaüstü yayıncılık alanında da kullanılan pek çok farklı uygulama mevcuttur. Sadece DTP için üretilmiş uygulamalar olduğu gibi masaüstü yayıncılık çalışmaları yapmanıza imkan tanıyan diğer araçlar da mevcuttur. Mevcut uygulamalardan en çok tercih edilenler, Adobe'nin ürettiği InDesign ve QuarkXPress'tir. Bu programlara ek olarak doğrudan Microsoft Word, PowerPoint ya da Publisher üzerinden de DTP yapılabilir. Scribus, IStudio Publisher ve Xara Page & Layout Designer diğer programlara örnek olarak verilebilir.

Hangi Dillerde Masaüstü Yayıncılık Hizmeti Alabilirim?

Masaüstü yayıncılık hizmeti, bünyemizdeki tüm dillerde verilir. Masaüstü yayıncılık, müşterilerimiz tarafından çeviri hizmeti gibi farklı bir hizmetle birleştirilerek veya tek başına istenebilir. Masaüstü yayıncılık hizmeti almak isteyen tüm müşterilerimize profesyonel DTP hizmeti verir ve dosyalarını yayına hazır hale getiririz.

Masaüstü Yayıncılık Hizmeti Vermek İstiyorum, Hangi Bilgilere İhtiyacım Var?

Masaüstü yayıncılık hizmeti vermek için bu hizmetin kapsamı hakkında bilgi sahibi olmak, kullanılan programlara hakim olmak, müşteri ihtiyaçlarını anlayabilmek ve buna uygun sonuçlar sunabilmek önemlidir.

Masaüstü yayıncılık, farklı adımlara sahip olabilir. İçeriklerinizin dijital ortama aktarılması için çalışma yapılması ve yazı kısımlarının bir kelime işlemcide, fotoğrafların ise bu alan için üretilmiş özel bir programda işlenmesi gerekebilir. Profesyonel kullanıcılar genellikle bu gibi programları masaüstü yayıncılığa yönelik programlar (Adobe Indesign ve QuarkXPress gibi) ile birlikte kullanarak DTP istenen içeriği basıma hazır hale getirirler. Profesyonel anlamda çalışmayan çoğu kullanıcı ise Microsoft Word ve Publisher gibi kullanıcı dostu programları kullanarak istediği sonuçları elde edebilir. İhtiyaçlarınız, kullanacağınız yazılım ve araçları belirleyecektir.

Kitabımın Yayına Hazırlanmasını İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Masaüstü yayıncılık hizmetine kitabınızın yayına hazırlanmasının farklı aşamalarında ihtiyaç duyabilirsiniz. Kitabınızın redaksiyonu ve düzenlenmesi tamamlandıktan sonra DTP hizmeti alabileceğiniz gibi kitabınızın metin içeriği hazırlandıktan sonra da bu hizmeti tercih edebilirsiniz. Ayrıca kitabınızın düzenlenmesi ve farklı dillerde yayına hazırlanması için HeliCo Tercüme’nin uzman DTP ekibi ile iletişime geçerek profesyonel masaüstü yayıncılık hizmeti alabilirsiniz.

Kitabınız için DTP hizmeti almak istiyorsanız, kitabınızın kaç sayfadan oluştuğu ve sayfalardaki kelime yoğunluğu gibi bilgileri dil hizmet sağlayıcınıza iletmelisiniz. Çeviri, redaksiyon veya düzenleme gibi ilave hizmetlere ihtiyaç duyacaksanız kitabınızda kaç kelime yer aldığı bilgisini de sağlamanız gerekir. Ayrıca kitabınızın hazır olmasını istediğiniz belli bir tarih varsa o tarihi öncesinde bildirmeniz yararınıza olacaktır.

Masaüstü Yayıncılık Ücreti Nasıl Belirlenir?

Masaüstü yayıncılık hizmetinde diğer hizmetlerde olduğu gibi bir birim ücreti üzerinden toplam ücret belirlenir. Masaüstü yayıncılık ücreti belirlenirken sayfa veya slayt sayısı, dosyalarınızdaki tablo veya resim adedi gibi faktörler hesaba katılır. Dolayısıyla bu hizmete ihtiyaç duyduğunuzda dosyalarınızı bizimle paylaşarak teklif almanız en doğrusu olacaktır.

Yazan: Göksun Kocagöz

Yayınlama Tarihi: 27.05.2021

Hedef Kitle: Masaüstü Yayıncılık Hizmetine İhtiyaç Duyanlar, DTP Hizmetine İhtiyaç Duyanlar

  • 1
  • Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ