HELICO BLOG

Hizmetler Hakkında

SEO Nedir? Neden SEO Hizmetine İhtiyaç Duyulur?

Her gün milyonlarca internet kullanıcısı bir ürün bulmak, bilgiye ulaşmak veya hizmet almak için arama motorlarını kullanılıyor. İnternet siteleri ile bu kullanıcılara ulaşmak isteyen birey ve şirketlerin ise görünürlüklerini artırmak için çeşitli stratejileri benimsemesi gerekiyor. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO (İngilizcede Search Engine Optimization), içeriklerin ve bu içeriklerin yayınlandığı internet sitelerinin öne çıkarılmasında devreye giriyor.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonunun (SEO) amacı Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında veya Youtube gibi platformlarda içeriğin görünürlüğünü artırmaktır. SEO çalışması olarak adlandırılan optimizasyon sürecinde internet sitelerine organik tıklanma alınması, arama motoru sonuçlarında üst sonuçlarda sıralanması ve içeriğin hedeflenen kitleye uygun hale getirilmesi sağlanır.

SEO çalışması, içeriklerin arama motorlarında indekslenmesi ve arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Profesyonel SEO uzmanları, içeriklerinizi ve internet sitelerinizi SEO uyumlu hale getirmek için kullanıcı eğilimlerini ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak kapsamlı bir çalışma yürütür.

SEO Çalışması Ne Kazandırır?

İnternet kullanıcılarının arama eğilimlerinden yola çıkarak hazırlanan ve arama motorlarının üst sıralarda gösterdiği içerikler, SEO uyumlu içerik olarak adlandırılır. İçerikleri ile hedefledikleri kitleye kolaylıkla ulaşmak isteyen birey ve şirketlerin SEO’yu tercih etmesinin en temel nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Görünürlük

SEO'nun en önemli işlevlerinden biri görünürlüğü arttırmaktır. Görünürlüğü artırmak, potansiyel müşterilerin arama motorlarında sunduğunuz ürünü veya hizmeti aradıklarında size kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktır. İçeriğiniz SERP olarak da bilinen arama motoru sonuç sayfasında (İngilizcede Search Engine Results Page) ne kadar yukarıda sıralanırsa potansiyel müşterilerin internet sitenizi ziyaret etme olasılığı o kadar yüksek olur.

 1. Web Trafiği

Ziyaretçiler tarafından bir internet sitesine gönderilen ve alınan veriler olarak tanımlanan web trafiği, SEO'nun ana hedeflerinden biridir. Görünürlüğünüzü ve sıralamanızı artırdığınızda web trafiğini de arttırmış olursunuz. Eğer içeriklerinizi ve internet sitenizi bir arama motoru aracılığıyla daha fazla kişinin bulmasını istiyorsanız, kapsamlı bir SEO çalışması yürütmeniz gerekir.

 1. Sayfa İtibarı (PA)

Sayfa itibarı (page authority), belirli bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında ne kadar iyi sıralanacağını öngören puandır ve puanın yüksek olması internet sitenizin güvenilir ve yüksek kalitede hazırlandığı anlamına gelir. Puan ölçeği, 1 ile 100 arasında değişir ve bu puanı ne kadar yükseltirseniz sitenizin itibarı da o kadar yükselir.

 1. Ziyaretçiye Daha İyi Bir Deneyim Sunulması

SEO, hem internet sitesini arama motorları için uygun hale getirmeyi hem de ziyaretçi deneyimini iyileştirmeyi amaçlar. İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların aradıkları bilgiye kolaylıkla ulaşmasını ve çeşitli hatalarla karşılaşmamasını sağlamanız çok önemlidir. Sorunsuz işleyen ve müşteri deneyimini önemseyen bir internet sitesinde ziyaretçilerin sağladığınız hizmeti satın alma ihtimali daha yüksektir. Aynı zamanda sayfalar arası geçiş hızını artırmanız, ziyaretçileri sitenizde daha uzun vakit harcamaya teşvik eder.

Başarılı Bir SEO Uygulaması İçin Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Başarılı bir SEO uygulaması, bir SEO uzmanı tarafından yapılan ve internet sitenizi ön plana çıkaran işlemler bütünü olarak tanımlanabilir. SEO çalışmasına başlarken ilk önce içeriğin amacıyla hedef kitlesi ve hedef kitlenin eğilimleri belirlenir, ardından içerik ve hedef kitle ile uyumlu anahtar kelime tespiti yapılır ve bu kelimeler, anahtar kelime doldurma (keyword stuffing) yapılmadan metnin içine uygun şekilde yerleştirilir. Rekabetin çok yoğun olduğu alanlarda öne çıkmak için genel anahtar kelimelerdense niş bir kitleye hitap eden uzun anahtar kelimelerle (İngilizcede long tail keywords) içeriğinizi oluşturmanız, daha başarılı bir SEO uygulaması elde etmenizi sağlayacaktır.

Bir internet sitesini SEO uyumlu hale getirmek çoğunlukla aylar alan bir süreçtir. İlk SEO çalışmasının ardından takip yapılmalı, yeni kullanıcı eğilimlerine göre ilgili düzeltmeler öngörülmelidir.

Hangi SEO Hizmetini Tercih Etmelisiniz?

İhtiyaçlarınıza ve elde etmek istediğiniz sonuca bağlı olarak en temelde kullanabileceğiniz üç tür SEO vardır:

 1. On Page SEO (Site İçi SEO)

Site İçi SEO, sıralamaları ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için internet sayfalarının başlık etiketlerini, dahili bağlantılarını, HTML kodunu, URL'sini (Uniform Resource Locator), resimlerini ve diğer birçok sayfa öğesini optimize etme sürecidir. On Page SEO, şu adımları içerir:

 • Google botları için optimizasyon yaparken internet sitenizin kullanıcıları için bilgilendirici, alakalı ve ilgi çekici içerik oluşturmak,

 • Hazırladığınız içeriğin önemli bölümlerini vurgulamak için HTML etiketleri kullanmak,

 • Bozuk bağlantılar olup olmadığını kontrol etmek,

 • Fotoğrafların dosya boyutunu küçültmek,

 • Sayfanın URL’sini uygun şekilde yapılandırmak.

 1. Off Page SEO (Site Dışı SEO)

Site Dışı SEO, internet sitenizin dışında gerçekleşen harici optimizasyon uygulamalarını içerir. Off Page SEO için kullanılan ana teknik, backlink (herhangi bir arama motorunda bir sayfanın değerinin yükselmesi için bir sitenin başka bir siteye banner veya text link vermesi) oluşturmaktır. İnternet sitenize harici sitelerden gelen kaliteli backlinkler, arama motorlarına sitenizin değerli ve yüksek kaliteli olduğunu söyler. Bu da site itibarı (PA) oluşturmanıza yardımcı olur.

Başarılı sosyal medya reklamı yapmak, müşterilerinizin çevrim içi forumlarda sizin hakkınızda iyi yorumlar yapmasını sağlamak ve sizinle aynı alandaki güvenilir internet sitelerinden bağlantılar almak Site Dışı SEO çalışmasına verilebilecek örneklerdendir.

 1. Technical SEO (Teknik SEO)

Teknik SEO ile Google'ın botlarına internet sitenizin sayfalarını başarılı bir şekilde tarama, yorumlama ve dizine ekleme konusunda yardımcı olmak amaçlanır. Örneğin, kapsamlı bir XML site haritası oluşturmak ve sitenizi mobil uyumlu hale getirmek Technical SEO çalışmalarına verilebilecek örneklerdendir.

Kullanıcı Dostu SEO Taktikleri Nelerdir?

İçeriğinizi ve internet sitenizi arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara çıkarmak için benimseyebileceğiniz farklı taktikler vardır:

 1. White-Hat SEO

White-Hat SEO, SEO çalışmalarının Google dahil büyük arama motorlarının hüküm ve koşullarına uygun olarak yapılmasıdır. White-Hat SEO hem internet sitenizin bütünlüğünü arama motorunun hizmet şartlarına göre düzenler hem de arama motorunun SERP'lerdeki sıralamasını iyileştirir. White-Hat SEO uygulamaları, başarılı bir internet sitesi oluşturmanın en iyi yollarından biridir.

 1. International SEO (Uluslararası SEO)

Uluslararası SEO, internet sitenizin farklı alanlardan ve dillerden gelen organik trafiğini iyileştirir. Uluslararası SEO'da başarılı olmak istiyorsanız, hedef pazarınızın kültürel bağlamına hitap etmeli ve onların kendi para birimi ve dillerinde işlem yapmasını sağlamanız gerekir. Uluslararası SEO, hedef kitleniz için iyi bir çevrim içi deneyim yaratmayı amaçladığı için uygun formatı seçmeniz oldukça önemlidir.

 1. Local SEO (Yerel SEO)

Daha fazla insan arama için mobil cihazları kullandıkça Yerel SEO giderek daha önemli bir hal almıştır. Yerel SEO, içerikte belirli anahtar kelimeler kullanarak içeriği belirli bir coğrafi konumda ön plana çıkarmaktır. Çoğunlukla yerel işletmeler için kullanılan Yerel SEO stratejisi, işletmenin yerel arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olduğu için en çok tercih edilen SEO taktiklerinden biridir.

 1. E-Commerce SEO (E-Ticaret SEO)

E-Ticaret SEO, ücretli arama ile trafik elde etmenin en iyi yollarından biridir. E-Ticaret SEO çalışmaları ile bir kullanıcı, arama motorlarında bir ürünü veya hizmeti aradığında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

 1. Content SEO (İçerik SEO'su)

İçerik SEO'su, internet sitenizin yapılandırılması ve SERP'lerde daha üst sıralarda yer alması için yazı, grafik veya video gibi benzersiz içerik oluşturmasını içeren çalışmalar bütünüdür. İçerik SEO'su uygulamalarında SEO uyumlu metin yazarlığı, site yapısı ve anahtar kelime stratejisi göz önüne alınır. Kaliteli içerik olmadan internet siteniz arama sonuçlarında yer alamayacağı için bu üç unsuru dengelemek oldukça önemlidir.

 1. Mobile SEO (Mobil SEO)

Mobil SEO çalışmalarıyla bir sitenin arama motorları için optimize edilmesi ve internet sitesinin aynı anda cep telefonu ve tablet gibi cihazlarda uygun bir şekilde görüntülenebilir olması sağlanır. Bu sayede internet sitenizin stili, yapısı ve sayfa hızı mobil kullanıcılar için uygun hale getirilir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, herhangi bir internet sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü iyileştirmek için eğitim almış ve SEO danışmanlığı sunan kişidir. SEO uzmanları, internet sitelerinin SEO uyumlu hale getirilmesinde önemli rol oynar ve bu süreçte birer danışman niteliğindedir. İnternet sitelerinde paylaşılan her içeriğin algoritma kurallarına uyduğundan emin olmaktan ve siteleri güncel tutmaktan sorumludur.

SEO Uygulamasında Neden Anahtar Kelime (Keyword) Kullanılır?

Anahtar kelime, potansiyel müşterilerin arama motorlarında bir ürüne veya hizmete ulaşmak ya da bilgi edinmek için kullandığı kelimelerdir. Pazarladıkları ürünü ve hizmeti kullanıcılara ulaştırmak isteyen birey ve şirketler ise anahtar kelimelerden faydalanır. 

Anahtar kelimeler, SEO tekniğinin en önemli unsurlarından biridir ancak doğru anahtar kelime araştırmasının yapılması, anahtar kelimelerin özenle seçilmesi ve bu anahtar kelimelerin hazırlanan içeriğe akıllıca yerleştirilmesi gerekir. Müşteri kitlenize ve hedeflerinize uygun anahtar kelimeleri seçerek internet sitenizi ve içeriklerinizi arama motorları sonuç sayfasında üst sıralara taşıyabilirsiniz.

SEO Yazarlığı Nedir?

SEO yazarlığı, aramalarda kullanılan anahtar kelimelerin internetteki yazılı içeriklere uygun şekilde yerleştirilmesi yoluyla görünürlüğün artırılmasını sağlayan bir hizmettir. İnternet kullanımının küresel çapta artması ve ticari faaliyetlerin internet ortamına taşınması sonucunda böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır.

İnternete sundukları içeriklerin kolayca bulunmasını, göze çarpmasını ve etkileşim almasını hedefleyen birey ve şirketler, SEO metin yazarlığı hizmetinden faydalanır. SEO uyumlu metin yazarlığı hizmeti doğru anahtar kelimelerle donatılmış, “özgün” içerikler oluşturulmasını ve arama motorlarında içerikte sunulan bilgilere kolayca ulaşılmasını sağlar.

SEO yazarlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için sizin için hazırladığımız "SEO Yazarlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular" adlı makaleye göz atabilirsiniz.

SEO Hizmetine Kimler İhtiyaç Duyar?

Doğru pazarlama teknikleri, bir markanın rakiplerinden ayrılıp öne çıkabilmesi ve sürdürülebilir şekilde büyümeye devam edebilmesi için olmazsa olmazdır. SEO ise şirketlerin kendilerini pazarda görünür hale getirebileceği en önemli pazarlama yöntemlerden biridir. SEO uygulaması; yerel ve dış pazarda rakiplerinin önüne geçmek, sunduğu hizmeti veya ürünü hedef kitlesine kolaylıkla ulaştırmak, internet sitelerine organik trafik almak isteyen tüm birey ve şirketler için bir ihtiyaçtır.

SEO Hizmeti Nasıl Alınır?

Profesyonel SEO uzmanları tarafından sağlanan ve pek farklı taktiğin benimsenmesini gerektiren çok adımlı bir çalışma olan SEO hizmetini almadan önce hedeflerinizi ve bu hedeflere ne sürede ulaşmayı istediğinizi belirlemeniz gerekir. Alanında uzman metin yazarlarıyla hedef kitlenize kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacak SEO uyumlu makale, reklam yazısı, tanıtım yazısı ve bilgilendirici yazı gibi içerikler oluşturabilirsiniz.

SEO hizmeti almak isteyen birey ve şirketler, SEO çalışmasının internet siteleri için bir “sihirli değnek” olmadığını unutmamalıdır. SEO çalışması yapıldıktan sonra yapılan bu iyileştirmelerin arama motorlarında karşılık bulması ve sonuç verebilmesi için 6 - 12 ay gibi bir süre geçmesi gerekir.

İçeriklerinizin ve internet sitenizin SEO uyumlu hale getirilmesi ve SEO uyumlu makale yazarlığı hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilir, SEO uzmanlarımız ve metin yazarlarımız ile ihtiyaçlarınıza uygun çözümler oluşturabilirsiniz.

Yazan: Gamze Korkmaz

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2022

Hedef Okuyucu Kitlesi: SEO Yazarlığı Hizmetine İhtiyaç Duyanlar, Metin Yazarları, SEO Yazarları, SEO Uzmanları

 • 1
 • Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ