HELICO BLOG

Hizmetler Hakkında

Teknik Yazarlık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Teknik Yazarlık Nedir?

Teknik yazarlık; kullanım kılavuzu, teknik talimatlar ve buna benzer teknik içeriğe sahip metinlerin konu hakkında uzmanlığa sahip kişiler tarafından yazılmasıdır. Teknik yazarlık hizmeti; belge türünü, konuyu, kapsamı, amacı ve hedef kitleyi belirleme ve bu doğrultuda içerik oluşturma sürecini kapsar.

Teknik metinlere örnek olarak tıp, mühendislik, bilişim, enerji, elektrik / elektronik, inşaat, telekomünikasyon, uzay bilimleri, otomotiv, biyoloji ve tekstil gibi alanlarda hazırlanan kalite / izin belgeleri, kullanım kılavuzları veya diğer amaçlı belgeler gösterilebilir.

Teknik Yazar Kimdir?

Teknik yazar; alanında uzman, teknik jargona ve terminolojiye hakim, hedef kitlenin özelliklerini anlayan ve metni buna göre düzenleyen profesyonel metin yazarlarına verilen isimdir. Tüm hizmetlerde olduğu gibi bir teknik yazarın birden fazla alanda uzman olması beklenemez. Profesyonel teknik yazarlar bir ya da birkaç konu üzerine uzmanlaşırlar ve bu alanlarda teknik metinler ortaya çıkarırlar.

Teknik yazarlık hizmeti sunan kişinin teknik içerik oluşturduğu dilde iyi düzeyde bilgi sahibi olması, ifade yeteneğinin güçlü olması, içerik oluşturmak için gereken teknik ekipman ve programlara hâkim olması ve ayrıca teknik yazarlık hizmetini verdiği alanda teknik bilgiye sahip olması gerekir.

Teknik yazarlar, genellikle karmaşık bilgileri herkes tarafından kolayca anlaşılır hale getirerek yazıya dökerler. Bu yüzden teknik yazarların güçlü yazma ve iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir, çünkü oluşturdukları içeriklerin geniş bir hedef kitleye ulaşması beklenir.

Teknik Yazarlığa Kimler İhtiyaç Duyar?

Teknik yazarlık, teknik metinlerin dahil olduğu her tür sektörde talep gören bir hizmettir. Teknik yazarlık hizmeti dünyanın birçok yerinde, özellikle de üretim konusunda gelişmiş ülkelerde, çok önemli bir yere sahiptir. Üretilen ürünlerin son kullanıcı için kolay kullanılabilir ve dolayısıyla tercih edilebilir olması amacıyla uzmanlık gerektiren teknik yazarlık hizmetinden faydalanılır. Bu sayede ürünlerden alınan verim artar, ürünlerin kullanım ömrü uzar ve aynı zamanda yanlış kullanımdan doğacak tehlikeler önlenebilir.

Teknik yazarlık küresel çapta ihtiyaç duyulan bir hizmettir, dolayısıyla bu hizmet birçok dilde sunulur. Alanında uzman teknik yazarların yazdığı teknik metinler, ihtiyaç duyulan diğer dillere de çevrilir ve diğer dillerdeki hedef kitlelere uygun hale getirilir. Teknik çeviri hizmeti ile teknik belgelerin talep edilen tüm dillerde hedef kitleye kolayca ulaşabilmesi sağlanır ve firmaların küresel çaptaki prestiji artırılır.

HeliCo Tercüme olarak profesyonel teknik yazarlarımız ve teknik çevirmenlerimiz ile sizlere kaliteli teknik yazarlık ve teknik çeviri hizmeti sağlayabilecek bir ekibe sahibiz.

Teknik Yazarlıkta Nelere Dikkat Edilir?

Teknik yazarlıkta dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hazırlanan belgenin içeriği ve konusu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Teknik yazarın aktardığı bilgiler, belirli bir okuyucu kitlesine ve belirli bir amaca yöneliktir, dolayısıyla bu bilgiler doğru, anlaşılır, eksiksiz ve ayrıntılı olmalıdır.

Teknik yazarlıkta dikkat edilmesi gereken diğer konular şunlardır:

  • Teknik metinlerde kullanılan dil; her zaman sade, doğrudan ve nötr olmalıdır.
  • Terimler alana ve hedef kitleye uygun olmalıdır ve metin içinde terimlerde tutarsızlık olmamalıdır.
  • Akıcı, yoruma yer bırakmayan ve yanlış yönlendirmeyen cümleler kullanılmalıdır.
  • Cümlelerde etken yerine edilgen yapı kullanılmalıdır.
  • Her zaman profesyonel ve resmi bir dil kullanılmalıdır.
  • Belge biçimi tutarlı ve net olmalıdır.
  • Kullanılacaksa görseller, tablolar ve uyarıların doğru ve eksiksiz yerleştirildiğinden emin olunmalıdır.
  • Dil bilgisel, mantıksal, matematiksel ve kavramsal hatalara yer verilmemelidir.

Teknik Yazarlık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Teknik yazarlık fiyatları belirlenirken birçok farklı etken göz önüne alınır. Fiyatlar; teknik yazının ele alınacağı metnin dili, teknik çeviri yapılacak ise hedef dil, kelime sayısı, teknik yazının ne kadar sürede tamamlanması gerektiği veya aciliyet düzeyi gibi ölçütlere göre hesaplanır. Bu yüzden hizmet sağlayıcınızla birlikte ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirlemeniz önemlidir.

Profesyonel teknik yazarlardan ihtiyaçlarınıza yönelik teknik yazarlık hizmeti almak için HeliCo Tercüme’nin uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Yazan: Göksun Kocagöz

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2021

Hedef Okuyucu Kitlesi: Teknik Çevirmenler, Teknik Yazarlar, Teknik Yazarlık Hizmetine İhtiyaç Duyanlar

  • 1
  • Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ