HELICO BLOG

Çevirmenin Bilgi Birikimi

Uzaktan Çalışma: Evde Çalışma Stratejileri

Uzaktan çalışma modeli, birçok kişi tarafından yıllardır kullanılıyor olmasına rağmen bu kadar da fazla kişi tarafından kullanılmıyordu. Ancak 2020 yılına damgasını vuran Covid-19 salgını ile birlikte bir anda bu modelin popülerliği arttı. Hizmet verdikleri sektöre bağlı olarak kimi işletmeler bu süreçte kapısına kilit vurmak zorunda kalırken, dünyanın dört bir yanındaki sayısız şirket de zorunlu olarak evde çalışma modeline geçti.

Mesleki alanlarına bağlı olarak uzaktan çalışma modeline çok uzak olmayan kişiler için bu süreç daha ılımlı geçiyor. Çağrı merkezi, grafik tasarımı, yazılım, yazarlık ya da çevirmenlik gibi sektörlerde çalışanlar evde çalışma konusunda daha tecrübeliler. Oysa haftanın hemen hemen her günü evden çıkıp yollara düşen, günün büyük bölümünü insanlarla bir arada geçiren ve sürekli hareket halinde olmaya alışmış olan kişiler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Ani bir şekilde hareketli iş ortamından ev ortamına geçiş yapmak durumunda kalan birçok insan zorlu bir uyum sürecinden geçiyor. Bu kişilerin çoğu, ev ortamındayken işe odaklanmayı sağlayacak, üretkenliği ve verimliliği artıracak etkili yollar arıyor.

İşte bu yollardan bazıları:

Güne Güzel Tohumlar Ekin

Evde çalışan insanların verimlilik ve başarı düzeyi, tercih ettikleri çalışma tarzına ve kendilerine çizdikleri günlük plan ve programa bağlı olarak farklılık gösterir. Güne nasıl bir ruh hali ile başlarsak, günümüzün geri kalanı da buna paralel olarak şekillenir. Sabahları işlerin başına oturmadan önce kendimize ayıracağımız kısa zaman dilimi tüm güne yayılacak bir motivasyon ve enerji kaynağı sağlar. Kendimizi güne hazırlamanın harika yollarından bazıları; hafif egzersizler, nefes çalışmaları, lezzetli bir kahve ya da çay, neşeli bir kahvaltı, sevdiğimiz şarkılardan birini dinlemek ya da ortada bir sebep olmasa dahi aynaya bakıp gülümsemektir.

Kostümün Sırrını Keşfedin

Evde çalışma mesaisine başlamadan önce yaptıklarımızla moral ve motivasyonumuzu yükseltmek kadar, bunu ilerleyen saatlerde aynı seviyede tutabilmek de önemlidir. Bunun için en iyi yollardan biri, yatak kıyafetlerimizden kurtulmaktır. Pijamalar içindeyken bilgisayarın başına oturup çalışmalarımıza odaklanmak ve iş psikolojisine uyum sağlamak daha zordur ve zaman alır. Oysa üstümüzdeki eşofmanları çıkarıp farklı şeyler giymek, bizi yapacağımız mesaiye daha çabuk hazırlar. Üstelik bu kostümlerin üniforma ya da takım elbise gibi ağır kıyafetler olmasına da gerek yoktur. Ayrıca saçlara şekil vermek ve belki bir ruj sürmek ya da tıraş olmak da işe odaklanmamızı olumlu yönde etkileyen diğer seçeneklerdir.

Kendi Cumhuriyetinizi İlan Edin

Evde kendiniz için korumalı bir çalışma alanı oluşturun. Dikkatinizi dağıtacak etkenlerden ve gürültüden en uzak olan köşeyi seçin ve kendinize mini bir ofis ortamı yaratın. Masanıza size iyi hissettirecek resimler ve bitkiler yerleştirin. Yanınıza içeceğinizi ve fazla miktarda olmamak kaydıyla atıştırmalıklar alın.

Yalnız yaşıyorsanız veya eviniz buna müsaitse kendinize güzel bir çalışma alanı hazırlama konusunda daha özgürsünüz. Ancak evi ailenizle ya da arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız, bunu yapmak için daha fazla çaba göstermeniz gerekir. Uzaktan çalışan insanların sıkça yaşadığı tecrübelerden biri, etraflarındaki insanların onları çokça boş zamanları olan insanlar olarak görmeleridir. Bu yüzden bilgisayarınızı kucağınıza alıp kanepede bağdaş kurduğunuzda internette geziniyor gibi görünmeniz çok olasıdır. Evi paylaştığınız kişilere sessizce mesaj vermek için kendinize bir çalışma köşesi oluşturmanın yanı sıra odanızın kapısına ya da masanıza şirin bir “Rahatsız Etmeyin” kartı da yerleştirebilirsiniz.

İletişiminizin Ateşini Ölçün

İçinde bulunduğumuz pandemi günlerinde birçoğumuz elimizde termometreyle sık sık kendimizin ya da sevdiklerimizin ateşini ölçüyoruz. Evde çalışırken sıcaklığını kontrol etmeyi ihmal etmememiz gereken şeylerden biri de iş arkadaşlarımızla olan iletişimimizdir.

Evde çalışırken fiziksel olarak yalnız başımıza olsak da internetin nimetlerini kullanarak birbirimizle iletişimde kalmak, aslında kalabalık bir ekip olduğumuzu hissetmemizi sağlar. WhatsApp, Zoom, Slack, Skype ve DingTalk gibi birçok uygulama bize bunu hissettirmek için her an hazır bekliyor. Belli aralıklarla görüntülü toplantılar yapmak, hem ekip ruhunu korumamızı hem de birbirimize projelerimizle ilgili olarak ve aynı zamanda birçok anlamda destek olmamızı sağlar. Ayrıca mesai saatleri dışında farklı temalar üzerine çevrimiçi partiler ya da etkinlikler düzenlemek ve unutamadığınız anıları paylaşmak ya da film önerilerinde bulunmak gibi iş dışındaki konularda sohbet etmek de ekip bütünlüğünü ve sıcak iletişimi korumak adına oldukça etkilidir.

Psikolojinize İlgi Gösterin

Gündemi meşgul eden salgın, deprem, borsa ve benzeri konular üzerinde sürekli olarak düşünmekten vazgeçin. Konu ile ilgili olarak elinizden bir şey geliyorsa yapın, ama gelmiyorsa gününüzü ve enerjinizi neler olacağı konusunda endişe ederek harcamayın. Radyoda ya da televizyonda karşınıza çıkan olumsuz haberlerin ya da canınızı sıkan gazete manşetlerinin moralinizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Birçok insan sessiz bir ortamda çalışmayı sever. Şayet siz onlardan değilseniz, çalışırken arka planda size iyi gelen, çalışma şevkinizi yükselten, yaratıcılığınızı artırmaya katkıda bulunan şarkılar çalın.

Faydaların Farkını Fark Edin

Evde çalışmak rutin alışkanlıklarımız üzerinde etkiler yaratabildiği gibi yeni alışkanlıklar kazanmamız için de fırsatlar yaratabilir. Zaman yönetimi ve organizasyon yeteneklerimizi geliştirmek, empati yetimizi güçlendirmek ve hatta giderlerimiz konusunda tasarruf yolları keşfetmek adına bize bazı farkındalıklar kazandırabilecek bir süreçtir.

Mesaimizi tamamladıktan sonra yine evden katılabileceğimiz birçok etkinlik ve dışarı çıkmadan sosyalleşmenin pek çok yolu vardır. Bunlardan bazılarını; sanal kütüphaneleri ya da müzeleri gezmek, arkadaşlarımızla çevrimiçi oyunlar oynamak, çevrimiçi platformlarda ilgi alanımıza giren filmler ve belgesel yapımlar izlemek, müzik sitelerinde kendimize enerjimizi ve motivasyonumuzu artıracak yeni müzik listeleri oluşturmak ya da ilgi alanımıza giren çevrimiçi kurslara katılmak şeklinde sıralayabiliriz.

İster daimi ister kısa süreli olsun, evde çalışma sürecinizi en mutlu ve verimli şekilde değerlendirmeniz dileğiyle…

Yazan: Esra Çengel

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2020

Hedef Kitle: Uzaktan çalışanlar, evde çalışanlar, tercümanlar, yazarlar

  • 0
  • Paylaş:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ